Kanada

9. března 2012 v 20:17 | Lulan |  Amerika
Cítit v kostech trošku zimy?Potkat nějaké to divoké zvíře?Zažít dobrodružství?Tak pak jednině do Kanady!

Obecně

Rozlehlá zem se šesti časovými pásmy, velmi rozmanitým podnebím a překrásnou přírodou se rozkládá na území Severní Ameriky . USA je také jedinou zemí, se kterou má Kanada pevnou hranici. Jinak je celý zbytek území obklopen vodou. Na západě hraničí s Tichým oceánem, ze severu omývá břehy Kanady Severní ledový oceán a východní břehy omývá Atlantik. Dánsko, které je s kanadskými arktickými ostrovy spojeno úzkými průlivy, je po USA další nejbližší pevnina.
Pokud se do Kanady chystáte, určitě se vám bude hodit Kanada - turistický průvodce a mapa Kanady.
Obyvatelstvo

Pohledem na mapu si můžeme udělat představu jak obrovské území z naší planety zabírá tato zem, a přesto je zde překvapivě velmi malá hustota obyvatel na km2.Je to ovšem způsobené hlavně tím,že ,díky drsným přírodním podmínkám je veliká část Kanady osídlena velice řídce.Jsou to např.rozlehlá teritoriální území na severu,kde žije především populace jedné ze tří původních etnik. Jsou to Inuité ( Eskymáci ). Další původní obyvatelé jsou Métis a První národy ( Indiáni ) ,žijící převážně v prérijních provinciích na jihu a ve středu země. Při návštěvě Kanadybuďte opatrní se slovy Eskymák a Indián.Přestože v Evropě se toto nesprávné pojmenování původních obyvatel vžilo a nejsou vyslovována ani myšlena nijak hanlivě, tak v Kanadě vnímají tato dvě slova diskriminačně a jsou tedy téměř urážkou . Je proto dobré sžít se s názvy Inuité a První národ ještě před návštěvou země, nechcete-li se dostat do nepříjemné či trapné situace . Jinak jsou ale vKanadě lidé velmi tolerantní a přátelští, a protože zde neexistují téměř žádná omezení pro turisty, tak si určitě přijdete na své.
Podnebí

Životní prostředí je velmi rozmanité - od polárních ledů arktických ostrovů na dalekém severu přes krásné hluboké lesní porosty až k sluncem spáleným pouštím, které se táhnou podél hranic s USA.Tento stručný popis je jen nepatrnou ukázkou z fascinující přírody , kterou můžete v Kanadě vidět. Díky rozmanitému prostředí je pochopitelně i podnebí různorodé a proměnlivé. V pobřežních oblastech a v oblastech Velkých jezer jsou mírnější zimy a chladnější léta než v hlubinách země. Červenec a srpen jsou teplé i na dalekém severu a z toho důvodu zde v těchto dvou měsících turistická sezona vrcholí. Od listopadu do března až na pár míst ,např.západní pobřeží ,teplota klesne téměř všude pod bod mrazu .Chystáte-li se navštívit Kanadu právě v tomto období,tak se ujistěte,že máte adekvátní vybavení.Teplé svetry, bundy a boty vhodné do obtížného terénu jsou naprosto nezbytné. Ale přesto se nemusíte obávat toho,že byste museli dovolenou prosedět v hotelu,jestliže zjistíte až na místě ,že vám chybí nějaké důležité vybavení. Vhodný oděv a doplňky lze koupit téměř v každém ,i malém městě.
Cestovní ruch

Někdo jede do Kanady rybařit,jiný lyžovat někdo chce prožít dobrodružství při kempování ve volné přírodě a jiní zas třeba proto,že touží poznat zdejší lidi a jejich kulturu. Cestovat se dá autem ,na kole ,pěšky nebo autobusem,ale je třeba také počítat s tím,že některé vzdálenější oblasti jsou dostupné pouze vlakem a letadlem. Je dobré trochu naplánovat jaký prostředek k cestování po Kanadězvolíte a zjistíte si frekvenci jízd mezi určitými místy, která chcete navštívit , zvláště jsou-li to místa vzdálená od civilizace . Asi nejlepší způsob, jak poznat Kanadu je cestovat autem. Většina automobilů zde jezdí na bezolovnatý benzín . Palivo je snadno dostupné - v Kanadě působí stovky čerpacích stanic, které jsou ale nerovnoměrně rozmístěny a tak v některých provinciích buďte prozíraví a raději zkontrolujte vzdálenost k další nejbližší stanici. Ceny se liší,většinou se pohybují mezi 70-80 centy za litr. Autobus má ovšem také své výhody. Především je to nejlevnější způsob cestování po Kanadě, pokud ovšem nepočítáme kolo a pěší turistiku. Autobusovou dopravu zde zajišťuje mnoho menších firem ,tak si určitě vyberete spojení , které vám bude vyhovovat. Jezdí tu autobusy na krátké tratě a jezdí tu také hodně dálkových autobusů, které spojují velká města na východě .Tyto dálkové autobusy mají pouze krátké přestávky na výměnu řidičů a na občerstvení . Autobusy mají vlastní toalety , kávovary ,většina i televizi a jsou překvapivě pohodlné. Chcete-li ušetřit za ubytování ,můžete cestovat a současně odpočívat,když budete cestovat nočním spojením.Ne každý si ovšem dobře odpočine při jízdě ,i když je lůžko pohodlné a nejvíc tento způsob využívají především mladí turisté. Vlak a hlavně letadlo nám zas umožní navštívit ty nejvzdálenější kouty Kanady, kouty bez silnic a bez turistických tras, kouty velmi málo obydlené lidmi, kouty divoké, nádherné, ale také nebezpečné přírody. Divoká zvířata totiž často žijí poblíž lidských sídel a pro nezkušené turisty je lepší pořádat výlety s doprovodem domorodců . Medvědi,vlci ,pumy jsou sice zvířata plachá a raději se střetu s lidmi vyhnou, přesto je lepší dbát na opatrnost a toto nebezpečí nijak nepodceňovat. Bez doprovodu se také velmi lehce ztratíte . Na druhou stranu - jen tady, v království divočiny se vám mnohokrát zatají dech, jen při pouhém pohledu na fascinující,úchvatnou krásu kanadské přírody. Pro ty co to chtějí vidět na vlastní oči mám jen jednu radu - podívat se podrobněji po informacích ,vybrat si a jet. Je to velmi jednoduché neboť jen málo zemí na světě se může rovnat s Kanadou, pokud jde o množství vydaných informačních letáků a materiálů na podporu turistiky země. Ale stačí odjet do Kanady a informace shánět až na místě, je tu mnoho regionálních sezónních turistických informačních center a také většina kanadských provincií založila bezplatná telefonní čísla,na která se dovoláte z jakéhokoli koutu Ameriky.(Zdroj)
Kam se stojí za to podívat?

Ledovcový národní park (Glacier NP - krásná příroda - UNESCO)
Vancouver (district Gastown + Stanley park + Science World - Expo + visutý most v Lynn Valley)
národní park Jasper (Rocky Mountain - UNESCO)
Ottawa (Parliament Hill + kanál Rideau + Museum of Civilization + trh Byward)
národní park Banff (jezera + krásné výhledy)
úžina královny Charlotty (přírodní scenérie - fjordy)
Toronto (věž CN Tower + Casa Loma + radnice + Hokejová síň slávy)
Niagarské vodopády
Oblast tisíce ostrovů


Quebeckská katedrála
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama